Zayıflama Cerrahisi

Kilo Verme Ameliyatı Nedir?

Gastrik bypass ve diğer kilo verme ameliyatları, kilo vermenize yardımcı olmak için sindirim sisteminizde değişiklikler yapmayı içerir. Kilo verme, diyet ve egzersiz işe yaramadığında veya kilonuz nedeniyle ciddi sağlık sorunlarınız olduğunda yapılır.

 

Tipleri

Duodenal anahtarlı biliopankreatik diversiyon (BPD/DS)

Gastrik bypass (Roux-en-Y)

Gastrekomi kolu

 

Neden Yapılır?

Bariatrik cerrahi, aşırı kilo vermenize ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere, yaşamı tehdit eden kiloyla ilgili sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için yapılır:

  • Kalp hastalığı ve felç
  • Yüksek tansiyon
  • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) veya alkolsüz steatohepatit (NASH)
  • Uyku apnesi
  • tip -2 diyabet

Bariatrik cerrahi tipik olarak ancak diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeye çalıştıktan sonra yapılır.

 

Kimler için uygulanması uygundur?

Genel olarak, aşağıdaki durumlarda bariatrik cerrahi sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut BMI’niz 40 veya daha yüksek (aşırı obezite).
  • BMI’niz 35 ila 39,9 (obezite) ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloyla ilgili ciddi bir sağlık sorununuz var. Bazı durumlarda, BMI’niz 30 ila 34 arasındaysa ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, belirli kilo verme ameliyatları geçirebilirsiniz

 

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler?

Bariatrik cerrahi için uygunsanız, sağlık ekibiniz size özel ameliyat türünüze nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuvar testleri ve tetkikler yaptırmanız gerekebilir. Yeme-içme ve hangi ilaçları alabileceğiniz konusunda kısıtlamalarınız olabilir. Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız ve herhangi bir tütün kullanımını bırakmanız istenebilir..

 

Ameliyat Sonrası Süreç

Bariatrik cerrahi genel anestezi kullanılarak hastanede yapılır. Bu, işlem sırasında baygın olduğunuz anlamına gelir.

Ameliyatınızın özellikleri, kişisel durumunuza, sahip olduğunuz kilo verme ameliyatının türüne ve hastanenin veya doktorun uygulamalarına bağlıdır. Bazı kilo verme ameliyatları, karnınızdaki geleneksel büyük veya açık kesilerle yapılır.

Günümüzde bariatrik cerrahi türlerinin çoğu laparoskopik olarak yapılmaktadır. Laparoskop, kamera takılı küçük, boru şeklinde bir alettir. Laparoskop, karındaki küçük kesilerden sokulur. Laparoskopun ucundaki küçük kamera, cerrahın geleneksel büyük kesiler yapmadan karnınızın içini görmesini ve ameliyat etmesini sağlar. Laparoskopik cerrahi, iyileşmenizi daha hızlı ve daha kısa hale getirebilir, ancak herkes için uygun değildir.

Ameliyat genellikle birkaç saat sürer. Ameliyattan sonra, tıbbi personelin herhangi bir komplikasyon için sizi izlediği bir iyileşme odasında uyanırsınız. Prosedürünüze bağlı olarak, hastanede birkaç gün kalmanız gerekebilir.

 

Bariatrik Cerrahi Ameliyat Türleri

Her bariatrik cerrahi türünün artıları ve eksileri vardır. Onlar hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. İşte yaygın bariatrik cerrahi türlerine bir bakış:

Roux-en-Y (roo-en-wy) gastrik baypas. Bu prosedür en yaygın gastrik bypass yöntemidir. Bu ameliyat tipik olarak geri dönüşümlü değildir. Bir oturuşta yiyebileceğiniz yiyecek miktarını azaltarak ve besinlerin emilimini azaltarak çalışır.

Cerrah midenizin üst kısmını keserek midenizin geri kalanından sızdırmaz hale getirir. Ortaya çıkan kese yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir ve sadece bir ons yiyecek alabilir. Normalde, mideniz yaklaşık 3 pint yiyecek tutabilir.

Daha sonra cerrah ince bağırsağı keser ve bir kısmını doğrudan kese üzerine diker. Yiyecekler daha sonra bu küçük mide kesesine ve daha sonra doğrudan ona dikilmiş ince bağırsağa gider. Yiyecekler midenizin çoğunu ve ince bağırsağınızın ilk bölümünü atlar ve bunun yerine doğrudan ince bağırsağınızın orta kısmına girer.

Gastrekomi kolu. Tüp mide ameliyatı ile midenin yaklaşık %80’i çıkarılır ve geriye tüp benzeri uzun bir kese kalır. Bu daha küçük mide çok fazla yiyecek tutamaz. Ayrıca iştah düzenleyici hormon olan ghrelin’i daha az üretir ve bu da yemek yeme isteğinizi azaltabilir.

Bu prosedürün avantajları arasında önemli kilo kaybı ve bağırsakların yeniden yönlendirilmemesi yer alır. Tüp mide ameliyatı ayrıca diğer birçok prosedürden daha kısa bir hastanede kalış süresi gerektirir.

Duodenal switch ile biliopankreatik diversiyon. Bu, ilk adımın tüp mide ameliyatına benzer bir prosedür gerçekleştirmeyi içerdiği iki parçalı bir ameliyattır. İkinci ameliyat, bağırsağın büyük kısmını atlayarak bağırsağın uç kısmının midenin yakınındaki duodenuma bağlanmasını (duodenal anahtar ve biliopankreatik diversiyon) içerir.

Bu ameliyat hem ne kadar yiyebileceğinizi sınırlar ve besinlerin emilimini azaltır. Son derece etkili olmasına rağmen, yetersiz beslenme ve vitamin eksiklikleri dahil olmak üzere daha büyük risk taşır.

Hangi tip kilo verme ameliyatı sizin için en iyisidir, özel durumunuza bağlıdır. Cerrahınız vücut kitle indeksi, yeme alışkanlıkları, diğer sağlık sorunları, önceki ameliyatlar ve her bir işlemle ilgili riskler gibi birçok faktörü dikkate alacaktır.

 

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası

Kilo verme ameliyatından sonra, midenizin ve sindirim sisteminizin iyileşmesi için genellikle bir ila iki gün yemek yemenize izin verilmez. Ardından, birkaç hafta boyunca belirli bir diyet izleyeceksiniz. Diyet sadece sıvılarla başlar, daha sonra püre haline getirilmiş, çok yumuşak yiyeceklere ve sonunda normal yiyeceklere geçer. Ne kadar ve ne yiyip içebileceğiniz konusunda birçok kısıtlamanız veya sınırınız olabilir.

Ayrıca kilo verme ameliyatından sonraki ilk birkaç ayda sağlığınızı izlemek için sık sık tıbbi kontrolleriniz olacak. Laboratuvar testleri, kan çalışmaları ve çeşitli muayenelere ihtiyacınız olabilir.

 

Neden Türkiye’de Tedavi Olmalıyım?

 

Bütçe dostu kilo verme ameliyatı.

ABD veya İngiltere’ye kıyasla avantajlı.

JCI tarafından akredite edilmiş tıbbi kurumlar.

Havaalanı/otel/hastane transferleri.

Otelinizde size hemşire bakımı sağlıyoruz.

Sizi otelinizden tedavi ünitenize transfer edeceğiz.

Paylaş:

Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on skype

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bırakın uzmanlarımız hemen sizi arasın.

Daha Fazlası

Bizimle İletişime Geçiniz

Size ücretsiz online danışmanlık da sağlıyoruz. Daha fazla bilgi için bize yazın. Bugün bize ulaşın, Wadi Health ile porselen lamineler hakkında her şeyi öğrenin.

+90 (212) 995 04 60

Bizimle İletişime Geçin

+90 536 612 43 82

Doğrudan tıbbi danışmanımıza yazabilirsiniz.