Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, donör bölgeden alınan güçlü kıl köküne sahip greftlerin, saçın hiç bulunmadığı veya seyrek bulunduğu alana transfer edilmesi işlemidir. 1930 yıllarda Japon doktor Sasagawa, saç köklerinin nakledilmesi işlemini ortaya attı. Ancak gerçekleştirmediği bu hayalini, Amerikalı bir doktorun saç ekim transferi incelemelerinin ardından, 1952 yılında gerçekleşti. 1980 yılına kadar doğal sonuçları olmayan ekim yöntemleri kullanıldı. Teknolojinin gelişmesi ve yeni ekim materyallerinin bulunmasıyla, 1990 yıllarının başında doğal sonuçlara ulaştıran yöntemler bulundu. Günümüz modern yöntemlerinin gelişmesi ve başarılı estetik ekim operasyonun gerçekleştirilmesinin temelleri böylelikle atıldı.

 

  1. yüzyılda, hava şartlarının değişimi, alınan besin değerlerinin farklılıkları, yaşam koşullarının değişmesi ve kalıtımsal nedenlerden dolayı kadın ve erkeklerde saç dökülmesi problemi görülmektedir. Dünya’da birçok kişinin ortak problemi olan saç dökülmesine müdahale edilmediği taktirde, saç kökleri kaybolarak kişide kellik problemine neden olmaktadır. Bu probleme kalıcı olduğu gibi; yüz güldüren, pratik, zamanı değerli kılan, ağrı hissettirmeyen saç ekim çözümleri sunulmaktadır. Saç ekimi nakil işlemindeki amaç, kişinin sağlıklı saçlarına yeniden kavuşarak yaşam kalitesinin yükseltmesine katkı sağlamaktır.

 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Ekim esnasında ilk olarak donör bölge ve saçın ekileceği alanın sınırları çizilerek belirlenir. Ardından ekim işleminin deriye yapılabilmesi için tıraş işlemi gerçekleştirir. Bazı durumlarda ise tıraşsız da yapılmaktadır. Saç ekimi aşamaları anestezi uygulaması, greftlerin toplanması, yerleştirilmesi ve maske uygulaması olarak 4 bölüme ayrılmaktadır.

 

1) Anestezi Uygulaması

Kişinin konforlu ve ağrısız saç ekimi geçirebilmesi için ağrısız anestezi cihazı ile püskürtme yöntemi uygulanarak ekim yapılacak alanın uyuşması sağlanır. Yapılan lokal anestezi işleminde iğne kullanılmadığından, kişi ağrı hissetmeyerek anestezi deri altına gönderilir. Ardından ağrısız anestezinin etkisini arttırmak ve daha uzun süreli olmasını sağlamak için lokal anestezi işlemi ile anestezi uygulaması tamamlanır.

 

2) Greftlerin Toplanması

İlk olarak kişinin saç kökü alınacak donör bölgenin şekli bozulmadan, ihtiyacı karşılayacak kadar greftler mikro motorlar yardımıyla tek tek toplanır. Toplanan greftler canlı mikro organizmalar olduğu için, organ nakli solüsyonunda bekletilir.

 

3) Greftlerin Yerleştirilmesi

Greftler, kökleri belirlenen bölgeye kanallar açılarak tek tek yerleştirilir. Saç ekimi esnasında yapılan greftleri yerleştirme işlemi yaklaşık 3 saat sürmektedir.

 

4) Maske Uygulaması

Greftleri yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra donör noktaya altın maske uygulaması yapılır. Altın maske, patenti estethica’ya ait, kişinin daha konforlu bir gece geçirmesini sağlayan bir üründür. Ağrıları azaltarak, kişiyi rahatlatır ve bandajlardan bir süreliğine uzaklaştırır. Ayrıca içerisinde yer alan etken maddeler ödemi azaltır, kısa sürede iyileşmeyi sağlar. Ekim işlemleri bittikten sonra kişiye bir seans ozonlu mezoterapi uygulaması yapılır.

 

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekiminde greftlerin toplanma ve yerleştirme işlemlerinde farklı yöntemler kullanılır. Bu yöntemler, teknolojik gelişmeler ışığında gerçekleştirilen ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre farklılık gösteren son uygulamalardır. Ekimde kullanılan yöntemler;

 

FUE Saç Ekimi

Lokal anestezi altında yapılan FUE saç ekimi yönteminde, FUE mikro motoru ile donör bölgeden ihtiyaç olunduğu kadar greftler tek tek alınır. Alınan greftler belirlenen alana ince kanallar açılarak yerleştirilir. Tek seansta ortalama olarak 2000 ile 5000 arasında greft toplanır. Gerekli görüldüğü taktirde ikinci seans yapılarak toplanma yapılabilir. FUE saç ekim yönteminin en önemli avantajları, ekilen saçın kalıcı olması ve saçların uzamaya devam etmesidir. Kadın ve erkeklere uygulanabilen FUE ekim yöntemi, dikiş gerektirmediğinden iz veya leke oluşmamaktadır.

 

Safir FUE Saç Ekim Yöntemi

Safir FUE saç ekim yöntemi günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Safir FUE yönteminde tıraşlı ve tıraşsız saç ekimi yapılmaktadır. Ekim için gereken greft sayısı kadar kanallar safir uç ile açılır. Kullanılan safir uç sayesinde saç derisinde olabilecek en hafif tramva yaratılır. Böylece ekim sonrası kafa derisi daha hızlı iyileşir. Safir saç ekim yönteminin en önemli özelliklerinden biri safir uç boyutlarının farklı olmasıdır. Toplanan greftler tekli, ikili veya üçlü olabilmektedir. Bu nedenle tüm greftlerin sağlıklı toplanabilmesi için farklı uç boyutlarına sahip safirler kullanılır. Safir yönteminde herhangi yara veya skar izi oluşmamakta ve ekim yapılan bölgenin iyileşme süresi ortalama 4 gün arasında sürmektedir.

 

Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız saç ekimi genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir saç ekim yöntemidir. Tıraşsız ekimde maksimum 3000 greftin kullanılacağı küçük bölgeli ekimlerde tercih edilir. Tıraşsız ekim yöntemi;

Sosyal hayatı aktif olanlar,

Sadece saçın olmadığı küçük alanları doldurmak isteyenler,

Ekim için zaman problemi yaşayan kişiler tercih edebilir.

 

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekim işlemi tıraşlı yapılabildiği gibi tıraşsız da yapılabilir. Kişinin tercihine göre dilediği ekim yöntemi belirlenir. Ekim yapılacak alan geniş ise tıraşlı ekim yöntemi tercih edilerek, daha sık ve yoğun bir ekim yapılabilir. Daha küçük alana yapılacak ekimde genellikle kadınların tercih ettiği tıraşsız ekim yöntemi uygulanır. Bunun nedeni ise tıraş olmadan yapılan operasyonlarda alınabilecek maksimum greft sayısı 3000 civarında olmasıdır. Kadınlarda saç ekim işleminde alınabilecek olan greft sayısına göre planlama yapılarak ekim işlemine geçilir. Tek seans yapılan tıraşsız saç ekim işlerinde 6 ile 8 ay sonra ikinci seans gerçekleştirilerek sıklaştırma işlemi uygulanır.

 

DHI Saç Ekimi Yöntemi

Kesi veya dikiş gerektirmeyen DHI saç ekimi yönteminde kanal açma ve kök yerleştirme işlemi aynı anda yapılır. Böylelikle canlı olan greftlerin kalitesini ve gücünü kaybetmesi engellenir. En iyi saç ekim teknikleri arasında yer alan ve tıraşsız saç ekiminde de kullanılan DHI yönteminde ekim işlemi genellikle seyrek yapılır. Her yöntemde olduğu gibi DHI tekniğinde de doktorun tecrübeli olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir.

 

 

Saç Ekimi Öncesi 

Saç ekimi öncesinde belirlenmesi gereken en önemli kriterlerden biri greft sayısıdır. Kişi kuruma geldiğinde öncelikle doktor tarafından muayene edilerek ihtiyaç olan greft sayısı belirlenir. Ardından hastamıza gerekli olan HIV, Hepatit B, Hepatit C, hemogram ve PT (kanama zamanı) testleri yapılır. Bu testler sonucunda ya operasyona devam edilir ya da iptal kararı alınır. HIV+ veya Hepatit C hastalığı çıkan kişilerde saç ekimi yapılmamaktadır. Hepatit B olan hastalarda ise kişiye özel odada dezenfektan işlemi yapıldıktan sonra saç ekimi işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca, kullanılan araç ve gereçler de tek kullanımlık olup, tüm dezenfekte işlemleri yapılır.

 

Saç Analizi ve Uygun Tekniğin Seçilmesi

Saç analizi yapılırken tüm plan donör bölgedeki saçın yeterli olup olmadığına bağlıdır. Donör alanı yeterli olan kişide gerekli olan tüm bölgelerde ekim işlemi için planlama yapılır. Hastanın donör alanı yetersiz ise hasta ile karar verilerek operasyon iki seansa bölünür. Uygun tekniği seçebilmek için hastanın saç sıklığı, cilt yapısı ve yaşı göz önünde bulundurulur. Saç aralarına ekim yapılması gereken bir hasta ise safir saç perkutan tekniği kullanılır iken, saçlı ve saç aralarına ekim yapılması gerekiyor ise DHI Plus Gold yöntemi tercih edilir.

 

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası kurum içerisinde özel mikro iğneli tedavi, iğneli mezoterapi, lazer terapi ve ozonlu mezoterapi uygulamaları yapılır.

 

Özel Mikro İğneli Tedavi

Kişinin kendi kanı alınıp, özel tüplerde santrifüj cihazında beyaz olan trombositleri ayrıştırılarak, beyaz olan plazma deri altına enjekte edilir. Mikro iğneli tedavi yönetimi, saç köklerinin tekrar canlanmasını, zayıf düşen ya da seyrelen saçların hücre yenilenmesi destekleyerek daha güçlü hale gelmesini, köklerin onarımını sağlar. Saç ekimi sonrasında greftlerin ekimiyle birlikte saç dokusunun gelişimi başlar. İncelen ve yıpranan saç foliküllerinin onarımı yapılır. estethica’da kullanılan mikro iğneli tedavi tüplerinde kalsiyum bulunmaktadır ve growth faktörleriyle de diğer mikro iğneli tedavi yöntemlerine göre 100 kat daha fazla büyümesini sağlar.

 

Lazer Terapi

Kişinin saç ekim sonrası geldiği ilk gün yıkama ve pansuman işlemleri yapılır. Daha sonra lazer terapi uygulaması gerçekleştirilir. Ağrısız ve acısız yöntemlerden biri olan lazer terapi, ışınlarla yapılan tedavi yöntemidir. Işınlar, deri altına nüfus ederek uyuyan ya da uyarılmayı bekleyen saç köklerini aktif hale getirir ve cansız olan saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar. Ayrıca, dökülmeyi engelleyerek, saçın beslenmesini destekler.

 

Ozonlu Mezoterapi

Şeffaf ve renksiz bir gaz olan ozon, üç tane oksijen atomundan meydana gelmektedir. Bu tedavide multi-vitaminler karıştırılarak, kişiye ağrısız ve acısız bir şekilde uygulanır. Kişinin saç ekim sonrasında kan akımı arttırılır ve hücre yenilenmesi sağlanır.

 

Saç Ekimi Sonrası Mezoterapi

Saçın ihtiyacı olan mineral, protein ve vitaminler enjektör ile deri altına itilir. Bu uygulamada kan dolaşımı arttırılır ve saça etkisi kısa sürede görülür. Ayrıca saçları güçlendirir ve daha sağlıklı uzamasını sağlayarak saç dökülmesini engeller.

 

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

Hasta, ekilen greftlerin beslenmesi, dökülen saçlar var ise dökülmeyi durdurarak yenisinin çıkması için vitamin ve serum kullanmalıdır. Serum ve vitaminlerin içerisinde kök hücreler ve multi-vitaminler bulunduğundan kullanımı aksatılmamalıdır. Ödemi kısa sürede atabilmek için tuz tüketimine dikkat edilmeli, verilen ödem sökücü ilaçlar doktorun belirlediği periyoda göre içilmelidir. Ayrıca saç ekimi yaptıran kişiye antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Antiboyotikler genellikle günde iki defa içilirken; ağrı kesici ise hastanın şiddetli ağrıları olduğunda günde üç defa alınır. Ancak ilaçların kullanımında doktorun önerilerine açık olunmalı ve bu doğrultuda verilen ilaçların tüketimine devam edilmelidir.

 

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekimi yapılan saçlar, ilk olarak şok dökülme sonrasında 3.aydan itibaren çıkmaya ve uzamaya başlar. Ekim yapıldıktan itibaren 1.ay, 3.ay, 6.ay, 9. ay ve 1.yılında kontrol gerçekleşir. Bu kontrollerde 3. aydan itibaren ufak tüylenmeler görülür. 6.aydan itibaren çıkan saçlar net görülmeye başlanır. 1.yıldan sonra ise saç çıkma süreci tamamlanır.

 

Ekim İşlemi Ne Kadar Sürer?

Saç ekim işlemleri bölgenin boyutuna göre değişmekle birlikte 5 ile 6 saat arasında değişiklik göstermektedir.

 

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saçların olup olmadığı dış görüntüyü etkileyen, sosyal hayatın akışını etkileyen bir faktör olduğu için saç ekim yapmanın avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

Saç ekim yaptıran kişinin yeni görünümüne yön vererek, daha öz güvenli olmasını sağlar.

1 yıllık süreci tamamlayan saçlar uzamaya devam eder.

İyileşen saç derisinde saç köklerinin uzaması ile doğal bir görüntü elde edilir.

Saç ekimi sayesinde saçlar kalıcı ve ömür boyu kullanılır.

Dönor bölgede yeterli saça sahip herkesin yaptırmasına olanak sağlar.

 

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi işlemi yapılabilmesi için kişinin hasta geçmişi ve yapılan kontroller göz önüne alınarak ekim işlemine uygun olup olmadığı belirlenir. Ekime uygun olan kişiler;

 

Saçları genetik veya hormonal nedenlerden dolayı dökülme yaşayan kişiler,

Önceden saç ektimi yaptıran ve memnun olmayan kişiler,

Seyrek veya yeteri kadar yoğun saça sahip olmayanlar,

Bakım ve terapilere zaman ayıramayan kimseler,

Farklı hastalıklar sebebi ile saçlarında dökülme ya da seyrelme yaşayanlar,

Hamile olmayan kişiler,

Kalp ve kronik rahatsızlığı olmayan kişiler.

 

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Ekim esnasında hastanın ağrı hissetmesini engellemek amacıyla püskürtme yöntemi ile ağrısız anestezi uygulanarak, ekim bölgesinin uyuşması sağlanır. İlk yapılan ağrısız anestezinin ardından anestezinin etkisini arttırabilmek amacıyla lokal anestezi işlemi yapılır. Böylelikle işlem esnasında herhangi bir ağrı, sızı hissiyatının önüne geçilmektedir.

 

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Fiyatlandırma, muayene işlemlerinden sonra hastanın ihtiyacına yönelik kaç greft olduğu tespit edildikten sonra yapılır.

Paylaş:

Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on skype

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bırakın uzmanlarımız hemen sizi arasın.

Daha Fazlası

Bizimle İletişime Geçiniz

Size ücretsiz online danışmanlık da sağlıyoruz. Daha fazla bilgi için bize yazın. Bugün bize ulaşın, Wadi Health ile porselen lamineler hakkında her şeyi öğrenin.

+90 (212) 995 04 60

Bizimle İletişime Geçin

+90 536 612 43 82

Doğrudan tıbbi danışmanımıza yazabilirsiniz.